Nasza Szkoła w "Kurierze Miejskim" PDF Drukuj
środa, 22 lutego 2017 13:14

Muzyka, sztuka, literatura, teatr i film w Szkole Podstawowej nr 38 w Sosnowcu

Kultura dostępna dla każdego. Wystarczy tylko chcieć

 

13

 

  Pamiątkowe zdjęcie ze spotkania autorskiego w ramach projektu "Z kulturą za pan brat, czyli edukacja kulturalna od kuchni". Uczniowie klasy III d razem z nauczycielkami: Katarzyną Błach i Barbarą Szpecht (od lewej), Izabelą Michtą, autorką książek dla dzieci i Adamem Szymonowiczem, wicedyrektorem szkoły.

 

"Z kulturą za pan brat, czyli edukacja kulturalna od kuchni". Taką nazwę nosi projekt realizowany w Szkole Podstawowej nr 38 w Sosnowcu. Oryginalny projekt wymyśliły i realizują Katarzyna Błach i Barbara Szpecht, nauczycielki klasy III "d"'.

  Projekt obejmuje roczny blok zajęć, który został podzielony na pięć modułów: "Muzyka", "Sztukę", "Literatura", "Teatr" i "Film". - Celem projektu jest edukacja kulturalna, czyli zaznajomienie dzieci z kulturą, edukowanie ich do uczestnictwa w życiu kulturalnym oraz pokazanie, jak kultura jest szeroka i różnorodna. Każdy z modułów obejmuje spotkania w instytucjach kultury, które są połączone ze zwiedzaniem danej placówki, lekcjami i warsztatami. Organizujemy także spotkania z twórcami reprezentującymi daną dziedzinę, dyskusje, warsztaty i zajęcia – mówi Katarzyna Błach.
Pierwszym modułem zrealizowanym w ramach tego projektu była „Muzyka". Uczniowie mieli okazję spotkać się z sosnowieckimi muzykami, którzy zajmują się różnymi gatunkami muzycznymi. - Uczniowie zachwycili się koncertem w wykonaniu znakomitego pianisty Marcina Mogiły, który grał utwory Fryderyka Chopina. Towarzyszyła mu Małgorzata Lasota, wybitna wokalistka sopranowa Z kolei z Elizą Wietrzyńską z zespołu "Eliss"' bawili się znakomicie przy muzyce i rozmawiali o tym, jak wyglądają koncerty, nagrywanie płyty i praca nad muzyką ,,od kuchni''. Wraz zespołem Fair Weather Friends w składzie: Michał Maślak i Paweł Czyż mieli niepowtarzalną okazję nagrania wspólnie piosenki – opowiada Barbara Szpecht.
   Drugi moduł "Sztuka" pozwolił uczniom na przeżycie niezapomnianych chwil, w towarzystwie znakomitego i wielokrotnie nagradzanego artysty malarza Czesława Gałużnego. Podczas happeningu malarskiego uczniowie mieli wyjątkową okazję obserwować, jak powstaje obraz, zobaczyć prace artysty, wykonane w różnych technikach oraz samodzielnie wykonać pracę plastyczną. Uczniowie odwiedzili także Sosnowieckie Centrum Sztuki - Zamek Sielecki oraz Muzeum w Sosnowcu. Pracownicy przygotowali dla nich szereg atrakcji: warsztaty, ciekawe wykłady i pokazali im wystawy. W Zamku Sieleckim uczniowie poznali m.in. przykłady dzieł sztuki w różnych technikach: obrazy, akwarele, grafiki, fotografie, rzeźby. Z kolei w Muzeum, podczas lekcji opartej na materiałach archiwalnych, poznali historię rodziny Schoenów, niemieckich przemysłowców od momentu ich osiedlenia się w Sosnowcu. Uczestniczyli także w prezentacji eksponatów ,,Z szafy pradziadka'', czyli dawnych, zapomnianych dziś sprzętów gospodarstwa domowego i naczyń pochodzących ze zbiorów muzealnych.
   Trzeci moduł pod nazwą „Literatura" był inspiracją do zaproszenia Izabeli Michty, autorki książek dla dzieci. Autorka prezentowała swoje książeczki „Co warto wiedzieć o przyrodzie?" „Ukryte znaczenia, czyli zabawy słowami" oraz najnowszą książkę „Podróż do wnętrza ucha", stanowiącą kompendium wiedzy o budowie narządu słuchu człowieka. Autorka zadawała dzieciom pytania i zagadki, a uczniowie wykazali się dużą wiedzą, odgadując bezbłędnie ukryte znaczenia słów. Przygotowali także dla autorki niespodziankę. Przebrani w piękne stroje recytowali wierszyki o pogodzie, pochodzące z jej książki. Autorka poprowadziła krótkie zajęcia oraz odpowiadała na pytania. – Było wspaniale! Dla takich chwil warto zarywać noce i pisać – powiedziała wzruszona Izabela Michta. Miłą niespodzianką była książeczka pt. „Skąd się wzięła ta pogoda? Czyli fascynująca przyroda", którą dzieci otrzymały od autorki wraz z dedykacją. Książka powstała z myślą o małych pasjonatach, ciekawych otaczającego ich świata. Daje odpowiedzi na wiele pytań, a wszystkie podane są w formie lekkich i zabawnych wierszyków, którym towarzyszą przepiękne zdjęcia i wesołe rysunki.
Sami uczniowie uważają także, że projekt jest bardzo dobrym pomysłem, ponieważ pozwala im uczestniczyć w kulturze i poznawać jej różnorodne oblicza.

  • Projekt uczy nas kulturalnego zachowania w różnych miejscach publicznych, poznaliśmy ciekawych ludzi, zdobyliśmy wiedzę na temat różnych rodzajów muzyki poważnej, rozrywkowej, malarstwa oraz poezji – mówi uczennica Oliwia Gorczyca.
  • Podobało mi się, że mogliśmy zobaczyć artystów na żywo podczas ich pracy i mogliśmy bawić się z nimi przy muzyce, malować obrazy i czytać wspólnie wiersze. Bardzo się cieszę na kolejne odsłony tego fajnego projektu - przyznał Mikołaj Marzyński.

   Uczniowie będą mieli okazję poznać jeszcze Bogusławę Tutajewicz, również autorkę książek dla dzieci oraz gościć w bibliotece przy ul. Kisielewskiego. Do końca roku szkolnego zostaną zrealizowane jeszcze dwa moduły, czyli „Teatr" i „Film". Odwiedzą Teatr Zagłębia, a w czasie lekcji będą mogli zobaczyć miejsca niedostępne dla zwykłych widzów, poznać tajemnic teatru i dowiedzieć się nie tylko, jak wygląda praca nad spektaklem, ale także zobaczyć sztukę teatralną. W ramach modułu ,,Film'' wybiorą się do Miejskiego Dom Kultury „Kazimierz", gdzie zostaną zrealizowane zajęcia teoretyczne o początkach kina, filmu fabularnego i animacji, połączone z warsztatami i projekcją filmową.

  • Jako szkoła z oddziałami integracyjnymi i specjalnymi, w szczególny sposób jesteśmy nastawieni na działania mające na celu dotarcie do każdego dziecka, bez względu na jego dysfunkcje. Służą nam do tego m. in. innowacje pedagogiczne, prowadzone przez nauczycieli. Projekt ,,Z kulturą za pan brat, czyli edukacja kulturalna od kuchni" jest jedną z nich. Nie tylko poszerza horyzonty dzieci dotyczące kultury szeroko rozumianej, ale również daje wiedzę w obszarze historii najbliższego środowiska, jakim jest Sosnowiec – mówi Iwona Chęcińska, dyrektorka SP nr 38. – Projekt ma na celu, zarówno rozwój zainteresowań kulturalnych dzieci, jak również włączenie w świat tych zainteresowań ich najbliższych. Poprzez położenie nacisku na aktywne uczestnictwo i przełamywanie stereotypu biernego odbioru kultury, udział w wydarzeniach, uczenie krytycznego myślenia oraz upowszechnianie dobrych wzorów, dzieci wraz z rodzicami zostaną świadomymi odbiorcami dziedzictwa kulturowego. Wówczas w pełni wykorzystają ofertę, również tę, którą proponują miejskie instytucje. Projekt pokazuje, że kultura jest dostępna dla każdego, wystarczy tylko chcieć – dodała.


   "Z kulturą za pan brat, czyli edukacja kulturalna od kuchni" jest projektem, który promuje aktywne uczestnictwo w sferze kultury i przełamywanie stereotypu biernego jej odbioru, kształtuje postawę otwartości, krytyczne myślenie oraz przyczynia się do upowszechniania dobrych wzorów, które powinny stanowić priorytety w edukacji kulturalnej. Dzięki temu dzieci mogą stać się świadomymi odbiorcami kultury. Projekt zainteresował nie tylko uczniów, a i rodziców ofertą kulturalną, jaką oferują miejskie instytucje. Patronat medialny nad projektem objął "Kurier Miejski".

http://www.kuriermiejski.com.pl/images/kurier-miejski/2017/KM02_2017_www.pdf str.12

www.facebook.com/KurierMiejskiGazeta/