Święto Szkoły PDF Drukuj
środa, 18 kwietnia 2018 00:00

 18 kwietnia uczniowie Szkoły Podstawowej nr 38 z dumą wspominali zasługi patrona Tadeusza Kościuszki - patrona naszej szkoły oraz bohatera dwóch kontynentów: Europy i Ameryki. Ludzie, którzy robią rzeczy wielkie, są wzorem do naśladowania oraz doskonałą inspiracją dla innych. Fascynujące jest to, jak wiele Kościuszko osiągnął jako bojownik, ale my widzimy w nim również bardzo pracowitego, a zarazem skromnego człowieka. Kiedy Kościuszko został okrzyknięty bohaterem narodowym Stanów Zjednoczonych, zyskał wysoką ocenę zwierzchników - amerykańskich generałów. "Nigdy nie objawiał żądań albo pretensji dla siebie samego i nigdy nie pominął sposobności odznaczenia i zalecania cudzych zasług". - podano o nim w referencjach.
Decyzją naszego Sejmu rok 2017 ogłoszono "Rokiem Tadeusza Kościuszki". Z tej okazji został ogłoszony przez naszą szkołę konkurs, poświęcony naszemu patronowi. Podczas uroczystości z okazji święta szkoły wręczono nagrody uczestnikom konkursu miejskiego, którzy przygotowali prace na temat: „Tadeusz Kościuszko - niezłomny bojownik w walkach o niepodległość”. Uczniowie przygotowali wspaniałe prace w 3 kategoriach:
- Konkurs Literacki na wiersz o Tadeuszu Kościuszce,
- Konkurs Plastyczno-Techniczny - projekt gry planszowej, dotyczącej życia i działalności Tadeusza Kościuszki,
- Prezentacja multimedialna: Tadeusz Kościuszko na pomnikach, mapie i nie tylko…
Uroczyste spotkanie uświetniły występy naszych uczniów. W scenariuszu etiudy o jednym dniu z życia dziewięcioletniego Tadeusza wykorzystaliśmy wiersze uczestników konkursu oraz przesłanie, by nigdy się nie poddawać. Były sytuacje, z których Kościuszko nie znalazłby wyjścia, gdyby nie jego doskonała edukacja. Nie poradziłby sobie, gdyby zrezygnował ze swych marzeń z powodu dokuczliwych komentarzy kolegów ze Szkoły Pijarów. Swoją przykładną podstawą dał wzór późniejszym bojownikom walk o wolność i niepodległość. Ukazali to nasi uczniowie w pokazie taneczno-woklanym do słów i melodii piosenki Janusza Radka "Ja to mam szczęście". W drugiej, prezentowanej tego dnia etiudzie pt. "Wilcza Góra" występujący podkreślili, że to właśnie dzięki osobom, które walczyły o naszą niepodległość, możemy dziś uczyć się o tradycjach regionu, które nie zostały zapomniane. Warto pamiętać o takich bohaterach, jak Tadeusz Kościuszko. To dzięki nim możemy w tym roku świętować stulecie odzyskania niepodległości.