AKADEMICKI FESTIWAL NAUKI W IX LO w SOSNOWCU PDF Drukuj
poniedziałek, 04 czerwca 2018 14:04
Uczniowie klas drugich wzięli udział w Akademickim Festiwalu Nauki, który odbył się w IX Liceum Ogólnokształcącym w Sosnowcu. Wybrali zajęcia z matematyki i biologii.


Dzień rozpoczęliśmy od zajęć matematycznych. Tematem była bluźniercza geometria, uczniowie wraz z prowadzącą zastanawiali się jak daleko znajdują się Księżyc i inne ciała niebieskie we Wszechświecie od Ziemi, oraz jak duży podest można zbudować mając do dyspozycji tylko kartkę papieru. Temat okazał się szalenie ciekawy i intrygujący. Druga część zajęć dotyczyła wstęgi Mobiusa, którą każdy wykonał i zbadał samodzielnie.
Na zajęciach biologicznych uczniowie wykonywali izolację DNA pochodzącego z owocu kiwi, oraz dowiedzieli się jak istotna może być dla każdego z nas mutacja (zmiana), choćby w jednym genie. Zapoznali się z wieloma chorobami genetycznymi, które wywoływane są przez mutacje.
Dobrą zabawę połączoną z dużą dawką wiedzy nie popsuł nawet padający przez cały dzień deszcz.