Doradztwo zawodowe PDF Drukuj

Możliwości kształcenia kl. VIII ppt

Podział_zawodów_wg_Klimowa.docx61.18 KB

Zawody_przyszłości_wykaz_wedlug_branż.doc

KIM JEST DORADCA ZAWODOWY?

To specjalista, który pomaga młodzieży i dorosłym w wyborze drogi kształcenia i zawodu. ZASTANÓW SIĘ ZANIM ZDECYDUJESZ Wybór odpowiedniego kierunku kształcenia będzie wyznacznikiem sukcesów zawodowych w dorosłym życiu, oraz da Ci możliwość samorealizacji i zadowolenia.

ABY PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO PODJĘCIA DECYZJI POWINIENEŚ:
  • poznać siebie czyli rozpoznać swoje zainteresowania, uzdolnienia, umiejętności, mocne i słabe strony. Określić swoje predyspozycje do wykonywania wybranego zawodu – ocenić stan zdrowia (szczególnie jeżeli wybierasz szkołę branżową lub technikum)

• poznać możliwości zdobycia w przyszłości wymarzonego zawodu, czyli zapoznać się z ofertą edukacyjną szkół ponadpodstawowych, poznać profile klas, bazę dydaktyczną, wymagania dotyczące stanu zdrowia

• dokonać analizy wyników nauczania i porównać je z wymaganiami branych pod uwagę szkół.

POMOGĄ CI W TYM:

• wychowawcy klas

• nauczyciele

• doradca zawodowy

• pedagog

• psycholog

MOŻESZ WYBRAĆ:

• technikum - możesz zdobyć tytuł technika (po zdaniu odpowiednich egzaminów)

• liceum ogólnokształcące - po ukończeniu liceum zdobędziesz wykształcenie średnie ogólne

• szkołę branżową I stopnia - umożliwi zdobycie wykształcenia zasadniczego zawodowego i otrzymanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe

PLANY NA PRZYSZŁOŚĆ

Jeśli chcesz wykonywać konkretny zawód, dowiedz się, czy można się go nauczyć w technikum lub szkole branżowej. Jeśli tak, to właśnie taką szkołę wybierz. Jeśli przyszła praca wymaga skończenia specjalistycznych studiów (np. weterynarz, prawnik) – wybierz liceum ogólnokształcące i tam skup się na nauce przedmiotów, które będą najpotrzebniejsze w danym zawodzie.
Znalezione obrazy dla zapytania doradca zawodowy

Informacje o zawodach:

zawody